Produkcja odżywek dla sportowców

Odżywki dla sportowców są formą uzupełnienia diety o niezbędne składniki pokarmowe. Przez organizm traktowane są jako dodatkowe wsparcie w odżywianiu i regeneracji.

W zależności od składu mogą być również źródłem składników odżywczych i substancji, których nie jesteśmy w stanie dostarczyć ze zwykłym pożywieniem (np. aminokwasy). Prawidłowo dawkowane przyczyniają się do rzeczywistej poprawy ogólnej formy organizmu, jego wytrzymałości i szybszej zdolności regeneracji. Należy jednak pamiętać, że odżywki są jedynie formą dodatkowej suplementacji i nie mogą być stosowane, jako zamiennik diety.   

Odżywki – dla kogo?

Rosnąca świadomość zdrowego trybu życia i wpływu diety na funkcjonowanie organizmu sprawiła, że odżywki coraz bardziej wychodzą z cienia substancji zarezerwowanych tylko i wyłącznie dla sportowców, stając się produktem również dla amatorów. Zapotrzebowanie to docenili i wykorzystali producenci, oferując szeroki wybór produktów suplementujących.

kapsułkowanie suplementówNiestety część produktów jest jedynie marketingową odpowiedzią na ogromne zapotrzebowanie na odżywki, a nie rzeczywistym produktem spełniającym funkcję wsparcia zdrowia. Kompozycja odżywek pozwala na trafienie do szerokiego grona odbiorców. To stężenie i rodzaj poszczególnych substancji wpływają ostatecznie na to, do kogo są dedykowane.

Dodatkowo na ich wybór wpływ ma cel, który chcemy osiągnąć poprzez  ich suplementację.

Najbardziej popularne z nich to skoncentrowane odżywki białkowe. Odpowiadają za rozbudowanie partii mięśniowych i wzmocnienie ich. Niektóre z nich, podawane w mniejszych ilościach, będą doskonałym uzupełnieniem codziennej potrzebnej dawki białka, której niekiedy nie jesteśmy w stanie dostarczyć wraz z posiłkiem.

Również popularne szczególnie wśród sportowców są odżywki węglowodanowe, których zadaniem jest dostarczenie organizmowi energii lub też uzupełnienia jej braku. Stężenie powinno być jednak zawsze dobrane pod kątem rodzaju aktywności, wagi i ogólnej kondycji organizmu.

Proces tworzenia odżywek dla sportowców

Pierwszym i zarazem najważniejszym etapem procesu produkcji odżywek, jest opracowanie jej składu. Tworzą go analiza receptur i używanych surowców, które to następnie dobierane są według właściwych i bezpiecznych proporcji. To kluczowy krok ku temu, by stworzyć produkt jakościowy z rzeczywistym efektem działania i wsparcia organizmu.

Skład każdej odżywki powinien zostać podzielony na bezpieczne i racjonalne porcje tak, by nawet początkująca osoba nie miała problemu z ich suplementacją. Niezbędne jest także przeprowadzenie serii dokładnych badań, ustalających stabilność używanych substancji, ich wpływu na organizm, a także wykluczenie wszelkich reakcji niepożądanych. Kluczowa jest również sama produkcja odżywek przewidująca różną formę docelowego produktu.

surowce farmaceutyczneWychodząc naprzeciw różnym wymaganiom, producenci oferują produkty w formie: płynnej, proszku, kapsułek twardych, kapsułek żelowych. Niezwykle ważny jest także rodzaj opakowania: butelki, kartoniki, blistry, worki. Niezależnie od tego, jaką formę przyjmie odżywka i w co zostanie zapakowania, ostatecznie musi spełniać rygorystyczne wymogi Unii Europejskiej, dotyczące bezpieczeństwa produktów żywnościowych.

Proces dobierania składników, ich analizy i szeregu badań, a następne działań przy wypuszczeniu produktu na rynek wiąże się z wysokimi kosztami. W tym celu producenci wyszli z propozycją produkcji kontraktowej, czyli komponowania składu odżywek na życzenie. To coraz bardziej popularna forma tworzenia i sprzedaży suplementów. Jej niewątpliwym plusem jest całkowity wpływ zamawiającego na proces tworzenia produktu, jego skład, a co za tym idzie, idealne dopasowanie odżywki do potrzeb organizmu.

Odżywki kontraktowe to nie tylko mniejszy koszt, ale i większa jakość, szybsze i realnie zauważalne efekty. Forma dająca możliwość pełnej personalizacji produktu zdobyła popularność szczególnie wśród osób uprawiających sport, a także amatorów podążających za produktami wysokiej jakości.

Artykuł powstał we współpracy z TiFARM.