Energetyki i izotoniki – czy warto?

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że podczas długotrwałego wysiłku fizycznego z organizmu wydalane są ogromne wręcz ilości potu. Na ciecz pojawiającą się na naszej skórze składa się nie tylko sama woda, ale także chociażby elektrolity, witaminy oraz minerały. Jako że straty mogą być naprawdę poważne, należy uważać, żeby nie wycieńczyć organizmu i nie pozbawić go składników potrzebnych do regeneracji. Jak tego dokonać?

Napoje izotoniczne

Jednym z najlepszych sposobów na przywrócenie równowagi hydrologicznej w naszym ciele jest popijanie podczas treningu napoju izotonicznego. Jest to wzbogacona dwutlenkiem węgla woda, która została uzupełniona o ogromną ilość mikro- i makroelementów. Dzięki takiemu składowi chemicznemu jest ona w stanie bardzo szybko uzupełnić straty minerałów oraz świetnie ugasić pragnienie. Skutkiem jest również zatrzymanie w naszym ciele o wiele większej ilości płynów. Po takich właściwościach jasno widać, że nieuprawnione jest łączenie tzw. izotoników z napojami energetyzującymi. Te drugie posiadają bowiem ogromne ilości kofeiny oraz związków kofeinie podobnych. Napoje izotoniczne spokojnie można stosować podczas uprawiania każdej dzieciny sportu. Nie ma większych ograniczeń. Każdy z nas przed treningiem na siłowni może zatem wpaść do sklepu spożywczego i kupić izotonika. Nie dość, że oferta producentów jest bardzo szeroka, to jeszcze coraz częściej można wybrać konkretny smak napoju. Jeżeli chodzi o wskazania szczególne, to z racji na swoje właściwości, najczęściej napoje izotoniczne piją kolarze oraz biegacze długodystansowi.

Napoje energetyzujące

Praktycznie każdemu z nas może się zdarzyć, że danego dnia będziemy w znacznie słabszej formie. W momentach takich na ogół jesteśmy nie tylko senni, ale również nie mamy praktycznie w ogóle siły. Najpopularniejszą metodą radzenia sobie z wszelakimi stanami osłabienia jest kawa. Zawiera ona kofeinę, które zbiera nasz organizm do galopu i znacznie przyspiesza jego pracę. Oczywiście nie zawsze istnieje możliwość wypicia kawy. Co wtedy? Wtedy zawsze można pozwolić sobie na napój energetyzujący. Tzw. energetyki są płynami dosyć silnie nasyconymi dwutlenkiem węgla. W bardzo wielu przypadkach ich zapach lub znak przywodzi na myśl skojarzenia z lekami. Jeżeli chodzi o skład napojów tego typu, to posiadają one ogromne ilości kofeiny oraz związków kofeinie podobnych. Co więcej, bardzo często producenci dorzucają również bukiet witamin oraz dużą ilość cukru. W ten sposób tworzy się bombę, która jest w stanie pobudzić nasz organizm w ciągu zaledwie kilku minut. Po wypiciu puszki napoju energetyzującego zwiększy się szybkość reakcji, wydolność organizmu, czy wzmocni się koncentracja. Skutkiem może być nawet przyspieszony metabolizm.

W założeniach energetyki stworzone zostały na potrzeby sportowców, którzy wykonują wzmożony wysiłek fizyczny. Miał on sprawiać, że znacznie zwiększy się próg wytrzymałości organizmu. Z racji na właściwości, bardzo szybko zaczęli je także stosować pracownicy umysłowi oraz chociażby kierowcy. Spora popularność napojów energetyzujących zadecydowała o powstaniu dosyć szerokiego rynku. W jego ramach można spotkać naprawdę ogromną ilość produktów oraz niezwykłą różnorodność cen. Obecnie energetyka kupicie praktycznie w każdym sklepie spożywczym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *