Suplementy a ochrona stawów

Wiele osób, często nieświadomie, źle pielęgnuje i przeciąża swoje stawy. Ponadto wraz z wiekiem w stawach jest coraz mniej mazi, co prowadzi do zwyrodnień. Choroba zwyrodnieniowa stawów wiąże się z dużym dyskomfortem. Początkowo pojawiają się trzaski, bóle i sztywność, aż w końcu ograniczenia w ruchomości.

Ochrona stawów też jest ważna

Leczenie zmian zwyrodnieniowych powinno obejmować przyjmowanie środków wspomagających funkcjonowanie chrząstki. Jednym z nich jest siarczan glukozaminy. To substancja naturalnie występująca w mazi stawowej. Nie tylko jest składnikiem budulcowym chrząstki, ale bierze także udział w jej odżywieniu. Ponadto zatrzymuje wodę w tkankach, przez co są one giętkie i sprężyste. Z kolei kwas hialuronowy działa hamująco na rozwój stanów zapalnych i ochrania komórki chrząstki. Dodatkowo poprawia nawilżenie stawów, ich smarowanie oraz komfort pracy.

Naturalnym składnikiem chrząstki jest także chondroityna. Spowalnia ona procesy zapalne i działa przeciwbólowo. Ma bardzo dobry wpływ na sprawność, wytrzymałość i ruchomość stawów. Ważnym składnikiem, umożliwiającym syntezę tkanki łącznej, jest witamina C. Jeśli dochodzi do stanów zapalnych w stawach, jej poziom w organizmie bardzo spada (nawet o 80%). Powoduje to zwiększenie ubytku mazi stawowej i dalszy postęp stanu zapalnego. Witamina C wraz z witaminą E mają też działanie antyrodnikowe. Dlatego też występują  w wielu innych suplementach, np. preparatach na wzrok.

Co jeszcze dla ochrony stawów?

Przed rozwojem stanu zapalnego chroni także kolagen. Ponadto zapobiega on zniszczeniem tkanek w obrębie stawów. Suplementy na stawy często zawierają też imbir (wzmacnia tkankę chrzęstną i redukuje stany zapalne) i wyciąg z chrząstki rekina, bogatej w wiele substancji wspierających prawidłowe funkcjonowanie stawów. Zdrowym stawom sprzyja prawidłowa masa ciała. Im większa waga, tym większe obciążenie dla stawów, szczególnie dla bioder, kolan, stóp i pleców. Dlatego jeśli mamy kilka zbędnych kilogramów, warto zastosować dietę odchudzającą. Mogą w tym nam pomóc tabletki na odchudzanie oraz zwiększona aktywność fizyczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *