Kung Fu czy karate – jaką sztukę walki wybrać dla siebie?

Kung-fu i karate to bez wątpienia dwa najbardziej rozpoznawalne warianty wschodnich sztuk walki, praktykowane coraz częściej także w zachodnich krajach Europy czy Stanach Zjednoczonych. Ich historia wywodzi się ze starożytnych Chin i Japonii – początki Kung-fu i Karate wiążą się najczęściej z walką ówczesnych ludzi o pożywienie i schronienie, a dopiero później z wieloletnią praktyką i tradycją mistrzów. Czym różnią się Kung-Fu i Karate, jakie style dominują w ich obrębie i którą ze sztuk walki wybrać dla siebie?

Kung-fu – najważniejsze style i szkoły walki

Mistrzowie i znawcy wschodnich sztuk walki rozróżniają obecnie wyjątkowo wiele szkół i stylów w obrębie Kung-Fu. Praktykowane style walki można dzielić tu ze względu na obszar, stosowane techniki walki czy inspirację leżącą w podstawie nurtu. Wśród najczęściej stosowanych wymienić należy jednak podział ze względu na lokalizację szkoły – południowe szkoły kung-fu obfitują w formy ręczne, cechują się mocną postawą, a na piedestale stawiają zachowanie równowagi i osłanianie środka ciała. Kontrastujące z nimi szkoły północne skupiają się raczej na wysokich podskokach, szybkich obrotach, mocnych uderzeniach i szybkich ruchach rąk.

Wśród  najbardziej rozpoznawalnych stylów walki w obrębie kung-fu nie sposób nie wymienić stylu Shaolin, przywiązującego uwagę do siły i umiejętności ataku z wykorzystaniem skoków oraz zagarniających ruchów rękami, a także stylu Wudangu, który przeciwnie do poprzednika kładzie nacisk na zwinność i odporność na ciosy. Ruchy są tu płynne i delikatne, co w zestawieniu ze stylem Shaolin okazuje się wyjątkowo skuteczną taktyką.

Chińskie sztuki walki, a do takich należy zaliczyć Kung-Fu, są w pełni kompleksową metodą doskonalenia ciała i umysłu i budowania między nimi perfekcyjnej współpracy. Kung-Fu uczy nie tylko walki i obrony, ale i myślenia podczas walki i umiejętnego wykorzystania dostępnych, rozmaitych rodzajów broni.

chińskie sztuki walki - kung fu

Karate – skuteczna, starożytna metoda walki

Podobnie jak Kung-fu, Karate wywodzi się pierwotnie z Chin, choć jego intensywny rozwój przypisuje się mieszkańcom wyspy Okinawa. Słowo karate można tłumaczyć jako „pustą rękę” co doskonale określa styl walki preferowany przez mistrzów – karate nie korzysta z broni, która w początkach rozwoju sztuki walki była zwyczajnie zabroniona. Różne style walki rozpoznawane w obrębie Karate skupiają się na technikach oddychania, wielokrotnych, seryjnych ataków oraz skutecznych technikach zadawania ciosów. Wśród tych najbardziej charakterystycznych wyróżnia się Kyokushin, Shohei-Ryu (oparty na filozofii zen) oraz Shotokan.

Karate Shohey-Ryu nawiązuje do technik walki smoka, żurawia i tygrysa, kładąc duży  nacisk na kontrolowanie napięcia, szybkie i niskie kopnięcia oraz krótkie i sprawne ataki rękami. Karate Shotokan to z kolei styl oparty ściśle na samodoskonaleniu i zadawaniu ciosów wychodzących po środkowej inii ciała. Ważną funkcję pełni tu umiejętność bloku, którym należy rozpoczynać i kończyć każdą walkę.

Ciekawą odmianą karate jest Shorinji Kempo, ponownie związany z medytacją zen i tradycyjnymi naukami Shaolin. W kręgach mistrzów ten wariant karate traktowany jest jako religia, a wszystko to przez połączenie duchowych założeń ze skutecznymi technikami walki i ogromną rolą filozofii i medytacji przed, w trakcie i po walce.

Gdzie trenować?

Wybór szkoły specjalizującej się w azjatyckich sztukach walki nie powinien być przypadkowy i zawsze warto oprzeć go zarówno o sprawdzone opinie na temat trenerów, jak i samą ofertę szkoły. Kung-Fu to sztuka walki kierowana przede wszystkim do tych, którzy lubią łączyć dużą różnorodność stylów i ruchów i skupiać się nie tylko na jakości wyprowadzanych ciosów, ale i ich sile. Karate, choć z pozoru równie zamaszyste i wyraziste co kung-fu, w swoich podstawach częściej odnosi się do medytacji i pełnej kontroli nad ciałem i umysłem. Nie wiesz co wybrać? Postaw na sztukę walki Wing Tsun Kung Fu, która jest doskonałym wstępem do bardziej zaawansowanych stylów walki dedykowanym zarówno dla początkujących, jak i nieco doświadczonych już adeptów azjatyckich sztuk walki. Do opanowania Wing Tsun wystarczą chęci i silna wola – umiejętności przychodzą tu z czasem i nikt nie wymaga, by już na pierwszych zajęciach opanować wszystkie najważniejsze chwyty.