Jak karate pomaga radzić sobie ze stresem?

Karate, oprócz nauczenia się technik obrony w razie sytuacji zagrożenia, wpaja tez uczącym się mnóstwo innych rzeczy, nierzadko powiązanych również z rozwojem duchowym. Karate pomaga radzić sobie ze stresem, miedzy innymi poprzez podniesienie poziomu pewności siebie, dlatego dobrym pomysłem jest zachęcanie do skorzystania z prowadzonych zajęć już w wieku dziecięcym. Jakie korzyści przynosi chodzenie na treningi karate?

Treningi karate – korzyści dla ciała

Do chodzenia na zajęcia ze sztuk walki warto zachęcać dziecko nawet od 4. roku życia, gdyż zajęcia te, prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów, oprócz nauczenia się podstawowych zasad walki, uczą dzieci także dyscypliny, wytrzymałości oraz pokory i dystansu.

Nie ma obaw o to, że dzieci zrobią sobie krzywdę- zajęcia są należycie nadzorowane i choć należy liczyć się z pewnym ryzykiem niekontrolowanego upadku i kontuzji, obecność odpowiedniego opiekuna ryzyko te minimalizuje do minimum. Oczywiście, najważniejsze w tej sytuacji jest zdanie naszego dziecka. Jeśli wiemy, ze jest jeszcze za wcześnie na to, aby posyłać je na takie zajęcia, lub dziecko zwyczajnie nie chce na nie uczęszczać, nie należy ciągnąć go tam siłą. Bardzo wskazane jest jednak zachęcanie dziecka do podjęcia chociażby próby.

Bardzo możliwe, ze samo się przekona. Karate zapewnia dziecku wiele korzyści. Lepiej radzi sobie ono na zajęciach z wychowania fizycznego, jest mniej narażone na zakwasy spowodowane zbyt małą ilością ruchu poza szkołą, oprócz tego przy uczęszczaniu na zajęcia karate pojawia się refleks dziecka.

Poruszając nieco mniej przyjemny aspekt, niektóre dzieci są ofiarami napaści ze strony rówieśników bądź nieco starszych „kolegów”, którzy mogą wymuszać na dziecku oddanie im swoich pieniędzy lub zrobienie rzeczy wyjątkowo niebezpiecznej pod groźbą pobicia – w takiej sytuacji, zmuszone do ostateczności dziecko będzie miało o wiele większą szansę obronienia się przed tego typu zaczepkami. Istnieje duża szansa, że po efektywnej samoobronie napastnicy nie podejmą kolejnej próby zaczepiania naszego dziecka.

Korzyści dla ducha

Jakie są z kolei korzyści dla ducha? Wspomniane wcześniej wykształcenie w sobie wytrzymałości, dyscypliny i pokory oraz systematyczności. Cechy te są wprost niezbędne, jeśli chcemy cokolwiek osiągnąć. Ćwiczenie karate wymaga zaciętości, wraz z wytrzymałością fizyczną wzmaga się zaciętość naszego charakteru w dążeniu do wyznaczonego celu.

Po niezliczonych upadkach na matę w końcu przychodzą pierwsze rezultaty. Dziecko ma szansę nauczyć się pracy nad sobą oraz dystansu do swoich porażek. A to z kolei świetnie wpływa na zmniejszenie poziomu stresu w razie niepowodzenia.

Dziecko zwyczajnie uczy się, że porażka nie jest końcem drogi do sukcesu, lecz po prostu jej naturalnym elementem, który pozwala nauczyć się czegoś cennego, zanim osiągnie swój szczyt.

Dzieci często maja tendencje do szybkiego porzucania swoich kolejnych swoich zainteresowań na rzecz czegoś nowego. Jest to zupełnie naturalna cześć procesu poszukiwania siebie i swojego miejsca i nie ma w tym absolutnie nic złego. Jednak w przypadku karate, istnieje możliwość zaszczepienia w dziecku systematyczności, bez której nie osiągnie oczekiwanych rezultatów.

Zajęcia karate to miejsce, w którym dziecko wyżyje się fizycznie, a to wpłynie na podniesienie się poziomu tzw. „hormonów szczęścia”, poczucia, że cos się danego dnia udało. A to świetny sposób na obniżenie poziomu stresu.

Karate dla dzieci